درباره گرجستان و تفلیس

ساختمان اصلی تئاتر تفلیس در خیابان روستاولی

در سفری که اخیرا و برای اولین بار به کشور گرجستان داشتم به دلیل این که با انگیزه سرمایه گزاری و شاید هم مهاجرت به این کشور کم جمعیت در منطقه قفقاز نگاه می کردم به نکاتی توجه کردم که برای شما هم جالب خواهد بود.

خوبی های گرجستان:
۱. با سرعت در حال توسعه
۲. رابطه قوی هم با غرب هم با جمهوری اسلامی ایران
۳. احتمال زیاد ‍پیوستن به اتحادیه اروپا در آینده نزدیک
۳. نزدیکی به ایران (یک ساعت و نیم پرواز مستقیم ایرزنا یا همون هواپیمایی گرجی و ۱۶ ساعت رانندگی از طریق کشور آذربایجان ارمنستان و یا ترکیه)
۴. گرجستان کشوری است با تمدن و فرهنگ قدیمی و گوشه گوشه تفلیس پر است خاطرات روزهای دور
۵. شرایط ساده راه اندازی شرکت کسب و کار و هر گنه سرمایه گذاری برای هموطنان ایرانی و گرفتن اقامت سالانه و در نهایت دایم
۶. ارزانی چشم گیر قیمت ملک مخارج زندگی خودرو و نیروی کار نسبت به ایران یا کشور های دیگر
۷. امنیت در کل گرجستان خصوصا در تفلیس بسیار بالا هست و این به لطف تغییرات انقلابی هست که رهبر انقلاب رز و رییس جمهور فعلی گرجستان به ارمغان آورده (این مسئله در مورد مناطق مورد بحث بین روسیه مانند آبخازیه صدق نمی کند)
۸. فساد مالی لا اقل در سطح خرده فروشی را می توان صفر در نظر گرفت شما چیزی نمی خرید که در نظام مالیاتی گرجستان ثبت نشود. به دلیل سخت گیری های حکومت همه کسبه و وکلا و غیره بسیار با احتیاط سعی می کنند این قوانین رو رعایت کنند.

ساختمان قدیمی در تفلیس نزدیک روستاولی

بدی های گرجستان:
۱.  اکثر غریب به اتفاق جمعیت ۴ میلیون نفری گرجیستان به زمان مادری خود یعنی گرجی یا به زبان روسی به عنوان زبان دون مسلط هستند و کمتر گرجی انگلیسی یا فارسی را خوب درک می کند یا متوجه می شود بگذریم از تعداد اندکی که در دانشگاه ادبیات فارسی مطالعه کردند یا اقوامی در ایران دارند
۲. در خیابان های شهرهای گرجستان بسیار هستند خودروهای فرسوده و خیلی قدیمی که اکثرا هم روسی یا آلمانی هستند در کنار آن ها شما بسیاری از ماشین های روز رو هم می بینید اما تعداد خودروهای فرسوده واقعا چشم گیر هست
۳. شهروندان گرجی به خوشپوشی شهروندان دیگر کشورهای قاره اروپا نیستند
۴.  هتل ها بسیار گران قیمت هستند و قیمت آن ها با قیمت هتل در کشورهای اروپای غربی رقابت می کند (حداقل شبی ۷۰ دلار آمریکا در یک هتل قابل قبول حداقل ۳ ستاره) بنابرین قویا به شما گرفتن خانه هفتگی با وسایل رو توصیه می کنم
۵.  معابر تفلیس بعضا بسیار قدیمی و مخروبه هستند همینطور نمای بسیاری از ساختمان ها و خانه ها

 

نکات جالب درباره گرجستان و تفلیس:

۱. سفارت ایران در تفلیس در یکی از مرغوب ترین مناطق شهر یعنی منطقه واکه واقع شده و مساحت آن بیشتر از ۱۰۰۰ متر مربع است. ساختمان این سفارت یکی از زیبا ترین ساختمان های شهر است که از شاهکار های معماران ایرانی می باشد. سفارت ایران در تفلیس به لطف روابط خوب دو کشور و زحمات سفیر و کنسول های ایرانی بسیار فعال  است و خدمات خوبی به توابع ایرانی ارائه می دهد.

 

بنز الگانس قرمز رنگ

۲. به شنبه بازار خودرو ها که در چند کیلومتری خارج شهر تفلیس برگزار می شود حتما سری بزنید. قیمت های پایین خوردروهای روز دنیا شما رو غافل گیر خواهد کرد. (هرچند این امر به دلیل وجود نداشتن مالیات و عوارض بر واردات خودروهای خارجی است) ضمنا شما می تونید بعد از ۶ ماه اقامت در گرجستان خودرو گرجی خودتون رو برای مدت ۶ ماه به ایران بیاورید.

 

 

 

 

 

خیابانی مدرن در حال ساخت در منطقه مرجانشویلی

۳. دسامبر سال ۲۰۱۱ که من به گرجستان سفر کردم منطقه مرجانشویلی شدیدا در حال ساخت و ساز بود و خیابانی پهن و طویل شدیدا در حال سنگ فرش شدن و آماده بهربرداری شدن بود. به نظر می رسید این خیابان در حال تبدیل شدن به چیزی شبیه واکینگ استریت های غربی مثلا شانزه لیزه پاریس شود. حتما به این قسمت سر بزنید. از هرجای تفلیس که باشید می تونید با مترو به ایستگاه مرجانیشویلی مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

متروی تفلیس و پله برقی های طولانی آن

۴. متروی تفلیس یکی از قدیمی ترین ها در نوع خودش هست. از همه جالب تر ایستگاه های این مترو هست که در عمق بسیار زیادی در زیر زمین ساخته شده و به همین خاطر پله برقی های این ایستگاه ها بسیار طولانی هستند شبیه بسیاری دیگر از کشور های عضو اتحاد جماهیر شوری سابق مانند اکراین. یعنی ممکنه شما ۵ دقیقه روی پله برقی باشید.

This entry was posted in Countries and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply